Türkiye Cumhuriyeti

Tiflis Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Milletvekilliği Seçimleri Hakkında Duyuru , 11.03.2015

7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye’de düzenlenecek milletvekilliği seçimleri kapsamında Büyükelçiliğimiz ve Batum Başkonsolosluğumuzda da 31 Mayıs 2015 tarihinde oy verme işlemi gerçekleştirileceği daha önce duyurulmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu, yurt dışında oy verecek  güncellenmiş “Yurtdışı Seçmen Kütüğü” kayıtlarını 14 Mart 2015 tarihinde www.ysk.gov.tr  adresinden ilan edecektir. Yurtdışı seçmen kütüklerinin ilanı 27 Mart 2015 tarihinde Türkiye’de mesai bitimi sonunda (saat 17:00) sonlandırılacaktır.

Yurt dışında oy vermek isteyen vatandaşlarımızın en geç 27 Mart 2015 tarihine kadar Yüksek Seçim Kurulu’nun internet adresinden (www.ysk.gov.tr) Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri, eğer kayıtlı değiller ise veya kayıtlarda bir hata mevcut ise, en geç 27 Mart 2015 tarihine kadar bulundukları ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımıza, Türkiye’de ise önce nüfus müdürlüklerine, sonra ise ilçe seçim kurullarına veya Yurtdışı İlçe Seçim Kuruluna müracaat ederek adres beyanında bulunmaları gerekmektedir. 

Bu çerçevede, Gürcistan’da oy vermek isteyen vatandaşlarımızın da Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları ve en geç 27 Mart 2015 tarihine kadar adres olarak Gürcistan’da bir adres beyan etmeleri gerekmektedir. 

Diğer yandan, milletvekilliği seçimleri ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir Yurtdışı Seçmen Çağrı Merkezi oluşturulmuş olup, sözkonusu merkez 10 Mart-10 Haziran 2015 tarihleri arasında 24 saat hizmet verecektir. Vatandaşlarımızın “+90 444 9 975” nolu telefon numarasından anılan çağrı merkezi ile de temasa geçerek, seçimlerle ilgili bilgi almaları mümkündür. 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.