Türkiye Cumhuriyeti

Tiflis Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Z. Levent Gümrükçü'nün 18 Mart Şehitleri Anma Günü Mesajı , 18.03.2015

Bugün, sadece Türk değil dünya tarihine damgasını vurmuş bir kahramanlık efsanesi olan ve hafızalara "Çanakkale Geçilmez" cümlesini nakşeden Çanakkale Deniz Zaferinin 100. yıldönümünü gururla anıyor, bu vesileyle bize bu onuru yaşatan aziz şehitlerimizi bir kez daha şükran ve rahmetle yad ediyoruz.

Ulu önder Atatürk'ün liderliğinde destansı bir mücadele sergileyen ve canlarını gözlerini bile kırpmadan vatanları uğruna feda eden şehitlerimiz, Çanakkale'de sadece askeri bir zafer kazanılmasını sağlamakla kalmamış, aynı zamanda Türk milletinin Cumhuriyetimizin kurulmasıyla taçlanan kurtuluş mücadelesinin de ilk işaret fişeğini atmışlardır.

100 yıl sonra bugün Türkiye, şehitlerinin kanlarıyla sulanan bu topraklarda modern ve geleceğe güvenle bakan bir ülke olarak her geçen gün gelişmektedir. Bizler de şehitlerimizin bize bıraktığı bu kutsal emaneti onların hatırasına layık şekilde hep ileri götürmek için azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu topraklarda bir daha savaş acılarının yaşanmaması ve ülkemizden başlayarak tüm dünyaya ebedi barışın hakim olması en büyük arzumuz ve hedefimizdir.

Nitekim 18 Mart tarihinin Şehitler Günü olarak belirlenmesi, Çanakkale'de bir neslin en değerli evlatlarını yitirmiş olmamızın ötesinde bir anlam taşımaktadır. Zira Çanakkale Savaşları, savaşın karanlık yüzünü ortaya koymanın ötesinde, böylesine kanlı bir mücadeleden dahi, savaşan milletler ve hatta bizzat muharebeye katılanlar arasında barış ve dostluk tohumlarının filizlenebileceğini göstermek suretiyle, şehitlerimizin kayıplarının acısını bir nebze olsun hafifletmekte ve esasen tüm insanlığa gelecek için güçlü bir umut ışığı yakmaktadır.

Bu vesileyle, halklar ve devletler arasındaki barışın sağlanması için dünyanın dört bir yanında canla başla çalışırken görevleri başında uğradıkları hunharca saldırılar sonucunda şehit düşen diplomatlarımızı da rahmetle anıyor ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Her zaman olduğu gibi bugün de bir defa daha, barışın elçilerine uzanan hain elleri kınıyor, masum insanlara yönelik terörist saldırıları dünyanın neresinde ve kime karşı yapılırsa yapılsın en şiddetli şekilde lânetliyoruz.

Vatanları, inançları ve değerleri uğruna hayatlarını feda eden ve yüce milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan tüm şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, ruhlarının şad olmasını diliyoruz.