Türkiye Cumhuriyeti

Tiflis Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Seçimleri Hakkında Duyuru , 29.08.2015

Ülkemizde 1 Kasım 2015 tarihinde düzenlenecek 26. Dönem Milletvekili Seçimleri çerçevesinde, Büyükelçiliğimiz ve Batum Başkonsolosluğumuzda 25 Ekim 2015 Pazar günü saat 10:00-19:00 arasında oy verme işlemi yapılacaktır.

Vatandaşlarımızın Gürcistan'da Büyükelçiliğimiz veya Başkonsolosluğumuzda oy kullanabilmeleri için Büyükelçiliğimiz veya Başkonsolosluğumuz görev bölgesindeki bir ikamet adresine kayıtlı olmaları ve Yurtdışı Seçmen Kütüğünde de bu şekilde yer almaları gerekmektedir.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül 2015 Çarşamba günü Türkiye saati ile 08.00'den itibaren www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilecektir. İlan işlemi, 10 Eylül 2015 Perşembe günü Türkiye saati ile 17.00'de sonlandırılacaktır. Vatandaşlarımızın, belirtilen tarihler arasında anılan web adresindeki “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” ekranı üzerinden seçmen kütüğündeki kayıtlarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Büyükelçiliğimiz veya Batum Başkonsolosluğumuzda oy kullanmak isteyen, ancak isimleri Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın, en geç 10 Eylül 2015 tarihinde saat 18:00’e kadar Büyükelçiliğimiz ve Batum Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek, adres beyan formu doldurmaları gerekmektedir. Başvurularda T.C. kimlik numarasını taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca düzenlenmiş olan bir kimlik belgesi ibraz edilmelidir.

Vatandaşlarımızın yurtdışı seçmen kayıt müracaatlarının alınabilmesi amacıyla Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Bölümü ile Batum Başkonsolosluğumuz 5-6 Eylül tarihlerinde de (Cumartesi-Pazar) 10.00-18.00 saatleri arasında açık olacaktır. 10 Eylül tarihinden sonra ya da postayla yapılan müracaatlar dikkate alınmayacaktır.

Gürcistan'da ikamet etmekle birlikte, Yurtdışı Seçmen Kütüğünün askıda kalacağı 2-10 Eylül günleri arasında Türkiye’de bulunacak olan vatandaşlarımız da Türkiye’de kendilerine en yakın nüfus müdürlüğüne pasaportlarıyla birlikte başvurarak yurtdışı seçmen kayıt işlemlerini yaptırabilirler.

Diğer yandan, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın 8 Ekim-1 Kasım 2015 tarihleri arasında YSK tarafından belirlenen gümrük kapılarında da oy kullanmaları mümkündür.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.