Büyükelçinin Mesajı

Sayın Ziyaretçimiz,

Büyükelçiliğimizin web sitesine hoş geldiniz.

Türkiye ve Gürcistan coğrafi açıdan komşu olmanın ötesinde, aralarında tarihten gelen özel bağlar bulunan iki dost ve kardeş ülkedir. Halklarımız arasındaki bu özel ilişkiler, bugün siyasi, ekonomik, kültürel her alanda hızla gelişen işbirliği ile daha da güçlenmekte, parlak bir geleceğe sağlam adımlarla ilerlememizi sağlamaktadır.

Nitekim Türkiye, Gürcistan’ın birinci ticaret ortağı konumunda olup, Gürcistan’da başta enerji ve müteahhitlik sektörleri olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren ve doğrudan yatırımlar sıralamasında en önlerde yer alan yüzlerce Türk şirketi bir anlamda ülkelerimizin ortak geleceğine de yatırım yapmaktadır.

Ülkelerimiz arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile başlayan, Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz hattı ile devam eden ve 2014 yılı sonunda tamamlanması öngörülen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi ile taçlanacak olan enerji ve ulaştırma koridorları da, sadece Türkiye ile Gürcistan açısından değil, bölgesel ve küresel anlamda da stratejik nitelik taşıyan işbirliği projeleridir.

Karşılıklı üst düzeyli ziyaretler ve muhtelif danışma mekanizmalarıyla gelişen siyasi diyaloğumuzun yanısıra, kültür ve eğitim alanındaki işbirliğimiz de son yıllarda önemli ivme kazanmıştır. Bu çerçevede, eğitimlerine karşılıklı olarak Türkiye ve Gürcistan’da devam eden çok sayıda Gürcü ve Türk öğrencinin varlığı aramızdaki insani bağların güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Bununla birlikte, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin ulaştığı ileri düzeyi göstermesi bakımından belki de en çarpıcı iki örnek, iki ülke vatandaşlarının birbirlerinin ülkesine vizesiz ve pasaportsuz seyahat edebilmeleri ile Batum Havaalanı’nın ortak kullanımıdır. Dünyada eşine az rastlanır bu uygulamalar Türkiye ile Gürcistan arasındaki karşılıklı güveni ve işbirliği vizyonunu en açık şekilde ortaya koymaktadır.

Bugün gelinen noktada, oluşturulan bu sağlam zemin üzerinde, işbirliğimizin iki ülkenin de çıkarına olacak şekilde her alanda daha da geliştirilmesi ve Türk-Gürcü dostluğunun bölgemizde ve ötesinde bir örnek teşkil edecek şekilde perçinlenmesi ortak önceliğimizdir. Nitekim, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili’nin seçildikten sonra ilk ikili resmi ziyaretini Türkiye’ye yapması bu iradenin somut bir göstergesini teşkil etmiştir.

Ben de, 1 Şubat 2014 tarihi itibariyle başladığım Büyükelçilik görevimi Türkiye için böylesine özel önem taşıyan bir ülkede yapacak olmaktan dolayı büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum. Büyükelçiliğimizde ve Batum Başkonsolosluğumuzda çalışan tüm arkadaşlarımla birlikte bu önemli görevi layıkıyla yerine getirmek için gayret ediyoruz. İki ülke ilişkilerine katkıda bulunmanın yanısıra, vatandaşlarımıza en etkin ve kaliteli hizmeti sunmak, aynı zamanda Gürcü dostlarımıza da Türkiye ile ilgili ihtiyaç duyacakları her konuda yardımcı olmak temel önceliklerimizdir.

Tiflis’te sırasıyla 1994 ve 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren TİKA Koordinasyon Ofisi ile Yunus Emre Enstitüsü de ortak hedefler doğrultusunda çok yakın çalıştığımız ve Türkiye-Gürcistan ilişkilerine son derece önemli katkılar yapan iki güzide kuruluşumuzdur. Onlara da bu vesileyle faaliyetlerinde başarılar diliyor ve çalışmaları için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu duygularla, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için olabilecek her türlü görüş ve önerilerinizi beklediğimizi ifade ediyorum.

Z. Levent Gümrükçü

Pazartesi - Cuma

09:00 - 18:00

Konsolosluk Şubesi Vatandaş Kabul Saatleri: 09:30 - 13:00
1.1.2017 2.1.2017 Yılbaşı
3.1.2017 Anneler Günü
7.1.2017 Noel
19.1.2017 Vaftiz Günü
8.3.2017 Uluslararası Kadınlar Günü
9.4.2017 Şehitleri Anma Günü
14.4.2017 17.4.2017 Paskalya Bayramı
9.5.2017 Zafer Bayramı
12.5.2017 Aziz Andrea Yortusu
26.5.2017 Milli Gün
25.6.2017 Ramazan Bayramı
28.8.2017 Meryem Ana Günü
1.9.2017 Kurban Bayramı
14.10.2017 Svetitskhoveli Kilisesi Bayramı
29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
23.11.2017 Aziz Giorgi Yortusu